Naturel Peyzaj - Malatya

Malatya Hümik Asit Uygulama

Malatya Hümik Asit Uygulama

Malatya Hümik Asit Uygulama.

Hümik asit nedir? Faydaları nelerdir?

 

                                    Hümik asit                 

 

MALATYA HÜMİK ASİT UYGULAMA

 

Hümik asit nedir? Faydaları nelerdir?

 

Hümik asit tamamıyla organik formda olan Leonardit isimli materyalden yapılır. Leonardit doğada yaklaşık 50 ila 70 milyon yılda oluşur. Tamamen zamanla alakalı bir şeydir. İnsan eliyle olan bi şey değildir. Leonarditin sıvıya çevrilmiş hali Hümik Asittir. Leonarditin içerisindeki istenmeyen partiküller temizlenir ve daha sonra tamamen temizlenmiş bir sıvı ortaya çıkar. Tam olarak sıvı denmeyip poliaromatik form denmesi daha uygun olur. Çünkü birçok iz elementi içerir. Tamamen organik olup hiçbir kimyasal madde içermez. Bitkilerin doğal seleksiyondaki anne sütüdür. Olmazsa olmazdır.

Bitkinin NPK grubu yani Azot, Fosfor, Potasyum elementlerine ihtiyacı vardır. Bu elementler halk arasında dal, döl ve bal olarak geçer. Azot; gövdeyi güçlendirir, Fosfor; çiçek açtırır, Potasyum da doldurur. Doldurmaktan kasıt yediğimiz besinlerin besin keseleridir. Zeytin ise çekirdeğinin üzerini sarar, elma ise elmayı, portakal ise portakalı sarar.

Bitkilerin topraktan iz elementi alabilme algoritması vardır. Buda Ph dengesi ile alakalıdır. Yani Power of Hhydrogen(hidrojenin gücü). Hümik asit Ph yi dengeler. Bitkiler için en iyi Ph aralığı 6.2 dir. 7’den 7.5’e kadar sınırdır. Ph yükseldikçe iz elementi toprakta olsa bile bitki bunu alamaz. Bu elementleri almasını sağlayan Hümik asittir. Çünkü Hümik asit Ph yi dengeler. Toprağı kimyasal çöplükten temizler. Kök sıcaklığını 14-16 derece arasında sabitler. İzole etme özelliği olduğu için kök donmalarını engeller.

Hümik asit içerisinde bulunan sekonder metabolit denilen canlı organizmalar, humit, fullik veya diğer iz elementlerini kökten alıp lignin denilen tabakadan çiçeğe kadar götürür. Bu da erkencilik sağlar. Aynı zamanda Transgenik ve GDO ya karşı da bir önlem alınmış olur. Hümik asidin içerisindeki canlı organizmalar ağacın kendi biyokimyasına aykırı herhangi bir şey varsa bunlarla da savaşır.

Naturel Peyzaj olarak Hümik asit uygulaması yapmaktayız.